Průvodce hypotékou
Hypoteční kalkulačka …
Cesta za novým bydlením je plná nástrah. Zvláště, pokud nemáte dostatečné množství vlastních prostředků a musíte si vzít hypotéku.
Hypotéka Vám změní život. Aby Váš život byl bez komplikací, provedeme Vás celým procesem vyřízení hypotéky.
Zde jsou rady, co prověřit a čeho se vyvarovat, abyste získali opravdu nejlepší podmínky a zbytečně neplatili více, než je nutné.
1. Plánujte a počítejte s rozvahou
Dříve než se pustíte do hledání nového bydlení, zjistěte si, jaké jsou Vaše finanční možnosti. Na jakou hypotéku dosáhnete, zjistíte až po zevrubném prozkoumání Vaší bonity – tedy příjmů a výdajů Vaší domácnosti.
Hypotéka je dlouhodobý závazek a s tím je třeba počítat. Nejde však jen o splátku hypotéky. Mějte na paměti, že s bydlením jsou svázány další náklady jako energie, pojištění atd. Počítejte s dostatečnou rezervou – ideálně v takové výši, která odpovídá 3 – 4 měsícům chodu domácnosti.
2. Důvěřujte své bance, ale prověřte si další možnosti!
Vaše první kroky pravděpodobně povedou do banky, kde již máte účet. Zeptejte se v ní na konkrétní nabídku právě pro Vás. Vyžádejte si slevu, smlouvejte! Po obdržení nabídky se poohlédněte po tom, co nabízí konkurenční bankovní domy.
3. Hledejte nejlepší hypotéku
Abyste našli nejlepší hypotéku, musíte získat nabídky od všech bank a ty pak porovnat. Nezapomínejte přitom na fakt, že úroková sazba není vždy rozhodující. Pro některé účely (např. výstavbu domu) je mnohem důležitější např. způsob prokazování vložených prostředků do stavby (nutnost dokládat faktury atd.).
4. Pozor na skryté poplatky!
Reklama na hypotéky se často opírá o výši úrokové sazby. Klienti proto mají tendenci hypotéky porovnávat (a hlavně vybírat!) právě podle tohoto parametru a z něho se odvíjející měsíční splátky. Banky si však účtují ještě další poplatky jako např. poplatek za vyřízení hypotéky, poplatek za vedení účtu atd. Vedlejší poplatky však mají zásadní vliv na celkovou „cenu“ hypotéky.
5. Štěstí přeje pojištěným
Neštěstí bohužel nechodí jen po horách, ale také se nevyhýbá lidem s hypotékou. Přihodit se může opravdu cokoliv a je dobré být pro tyto případy pojištěn.
6. Sežeňte podklady, podejte žádost o úvěr
Seznam dokumentů, které potřebujete k podání žádosti o hypotéku, se může v rámci různých hypotečních domů výrazně lišit. Nezapomeňte na žádný dokument, který vyžaduje právě Vámi zvolený hypoteční produkt. Vyplňte žádost o hypotéku, zvolte, kolik let chcete splácet, jak dlouhá má být doba fixace úrokové sazby hypotéky, vyplňte vše pečlivě a pravdivě.
7. Smlouvu před podpisem pečlivě prostudujte
Hypoteční smlouvu před jejím podpisem pečlivě prostudujte. Nerozumíte-li něčemu, ptejte se. V této fázi lze smlouvu ještě upravit, avšak po jejím podpisu už je smlouva závazná a za každou změnu je třeba zaplatit. Ceníky bank bývají nemilosrdné: za dodatek ke smlouvě zaplatíte třeba i 5 tisíc korun.
8. Čerpejte, splácejte, bydlete!
Podpisem hypoteční smlouvy celý proces nekončí. Nyní je třeba požadovanou částku včas převést na správný účet. To může nastat až po splnění podmínek pro čerpání: banka zpravidla uvolňuje peníze až na základě podaného návrhu na vklad zástavního práva ve prospěch banky. Peníze můžou jít buď na účet třetí osoby, do notářské úschovy, nebo na speciální účet u banky. Prodávající dostane peníze až ve chvíli, kdy je zápis nového majitele na katastru dokončen. Teprve pak se skutečně stáváte majitelem nemovitosti. Můžete se však dohodnout i na tom, že z banky putují peníze rovnou k prodávajícímu – to je však trochu riskantní: kdyby k zápisu z nějakého důvodu nedošlo, prodávající nemá motivaci s Vámi vzniklou situaci řešit.
Po výplatě peněz musíte v dohodnutém termínu začít hypotéku splácet. Nezapomeňte však, že dokud hypotéku čerpáte a ještě nesplácíte, platíte bance úroky z vyčerpané částky.
Hypoteční kalkulačka …